DCM Class-T Säkringshållare 600A i gruppen El & Installation / Installationsmaterial / Säkringar & Säkringshållare hos Marinsystem (5073880)
DCM Class-T Säkringshållare 600A
DCM Class-T Säkringshållare 600A

DCM Class-T Säkringshållare 600A

Artnr: 5073880
719 kr
 
Lägg i kundvagnen
  • Produktbeskrivning
  • TBS DC Modular säkringshållare för Class-T säkringar upp till 600A

    Class-T-säkringarna är kompatibla med alla DC-system upp till 125V. Eftersom dessa säkringar är snabbverkande har de utmärkta strömbegränsande egenskaper det gör Class-T-säkringen till det idealiska valet för inverterinstallationer. En ytterligare fördel med Class-T-säkringen är den extremt höga avbrottskapaciteten på 200kA. Detta gör att Class-T-säkringar är perfekt lämpade att användas på stora batteribanker.

    Samtliga DC Modular produkter finns utrustade med M8 eller M10 bultar, muttrar och låsbrickor i rostfritt stål för optimalt skydd mot korrosion. Kopplingsbryggan är av förtennad koppar som erbjuder optimal ledningsförmåga, mindre värmeutveckling och ökad effektivitet jämfört med andra material.

    Basen hos produkterna är tillverkat med ett speciellt fibermaterial vilket innebär en god tolerans mot höga temperaturer, kemiska angrepp och allmänna fysiska påfrestningar.

    • Säkringshållaren går att brygga tillsammans med andra produkter från DC Modular serien.
    • Den har M10 anslutningar för kabelanslutning.

    Säkringshållaren är kompatibel med följande säkringar:
    • Littelfuse “JLLN”
    • Cooper Bussmann / Edison “JJN” och “TJN”
    • Mersen “A3T”

    • Benämning: DCM Class-T Fuseholder (600A)
    • Artikelnummer: 5073880
    • Max spänning: 60V
    • Max ström: 600A
    • Storlek på säkringar: 450-600A
    • Storlek anslutningsbultar: M10

    Datablad: datablad.pdf

  • Egenskaper
  • Leveransinformation
  • Lagersaldo: 5

Se fler varor

Inverter Sinus 24V-230V 1400VA
9395 kr
Köp
TBS QuickLink NMEA2000 Expert
2249 kr
Köp
TBS QuickLink Bluetooth
Tbs electronic
1149 kr
Köp
DCM Länkplatta 41mm (2-pack)
195 kr
Köp
Logga in