Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter i gruppen Marinelektronik / Tillbehör Ekolod & Plotter / Ekolodsgivare hos Marinsystem (UF-MEGAH710310-1)
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter
Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter

Mega Live 2 Inkl TargetLock Adapter

Artnr: UF-MEGAH710310-1
21995 kr
  • Produktbeskrivning
  • Humminbird Mega Live Imaging 2 givare inkl Mega Live 2 TargetLock Adapter - ENDAST ETT EX, FÖRSTEN TILL KVARN!

    Mega Live 2 är uppdaterad med högre bildstabilitet, ännu klarare bild och upplösning samt förbättrad fisk och betes spårning. Se fisk och struktur i realtid på skärmen med ännu vassare bild i MEGA Imaging-kvalitet.

    Förbättringar
    Hårdvara och mjukvara är optimerade för att ge ökad räckvidd, bättre betespårning, högre detaljrikedom i strukturer, en skarpare bild samt högre bildstabilitet och förbättrarad hantering av störningar.

    Nya paletter
    Färgpaletterna är uppdaterade och fler är tillagda, välj den som passar dig bäst utifrån 15 olika teman.

    Uppdaterat fäste
    Fästet på Mega Live 2 är uppdaterat med finare justeringsmöjligheter och en extra låsning för ökad stabilitet. Givaren går att justera i lägena Down, Forward eller Landscape och kan monteras på trollingmotorn, TargetLock eller på ett separat MEGA Mount fäste.

    Target Boost
    Target Boost är ett nytt läge i Landscape mode som är anpassat för att enklare kunna se fisk och beten i öppet vatten.

    Möjlighet till flera givare
    Nu finns också möjligheten att använda två givare samtidigt i ett och samma nätverk. Nätverket har stöd för två Mega Live 2 givare, för att visa båda samtidigt krävs två skärmar. En Mega Live 1 och en Mega Live 2 givare kan visas på samma skärm i olika vyer. (Ej delad vy).

    Tillsammans med en extern headingsensor (AS GPS HS N2K) kan man lägga ut waypoints på intressanta platser direkt i vyn för att enkelt hitta tillbaka.

    Mega Live 2 givaren ansluts direkt till nätverket, antingen till en skärm eller till en nätverksswitch, ingen separat ekolodsmodul behöver installeras.

    Mega Live 2 är kompatibel med SOLIX G3, XPLORE & APEX. Mjukvara 5.001 eller senare måste vara installerad.

    Kompatibel med:
    SOLIX G3, XPLORE, APEX (Mjukvara 5.001 eller senare måste vara installerad)

    TargetLock adaptern är till för att montera Mega Live 2 på Target Lock röret.

    Installationsanvisning (EN)
    Information om uppdatering av SOLIX G3 & APEX till 5.060

  • Egenskaper
  • Leveransinformation
  • Lagersaldo: 0

Se fler varor

Ethernet Nätverkskablar
fr. 975 kr
UC H910 Skyddskåpa Helix 9/10
1169 kr
Köp
Genomskrovsgivare Ssth 14 Hw MSI+ T
15675 kr
Köp
XPLORE 9 CMSI+
Humminbird
25475 kr
Köp
Logga in