SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128) i gruppen Motor & Tillbehör / Mercury / Mercury Smartcraft Instrument hos Marinsystem (8M0173128)
SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128)
SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128)
SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128)
SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128)
SmartCraft Connect Mobile  (8M0173128)

SmartCraft Connect Mobile (8M0173128)

Denna produkt ersätter Vesselview mobile.
Artnr: 8M0173128
2695 kr
 
Lägg i kundvagnen
  • Produktbeskrivning
  • SmartCraft Connect VesselView Mobile Generation 2, kompatibel med alla motorer som har SmartCraft, detta finns på tillverkade från och med 02/03 från 40hk och upp men kan skilja sig beroende på modell så säkerställ att din motor har smartcraft kompabilitet innan du köper denna produkt.

    Nu kan du ta SmartCraft-funktionaliteten med dig överallt genom att använda din mobila enhet, oavsett om det är en iOS- eller Android-enhet. Få tillgång till alla digitala data som din SmartCraft-motor kan leverera, och upptäck nya funktioner som underhållsaviseringar, sammanfattningar av prestanda och diagnostikinformation för felkoder. Du kan även låta din återförsäljare få tillgång till att läsa av felkoder på distans om du skulle få problem med din motor.

    Med möjligheten att ansluta din motor till din mobila enhet, får du detaljerad och aktuell information direkt i din handflata.

    • Ansluter SmartCraft-datanätverket till din mobila iOS- eller Android-enhet via BLE (Bluetooth Low Energy 4.0)
    • Se SmartCraft-motorparametrar: bränsleflöde, vattentemperatur, batterispänning, varvtal, motortimmar
    • Få diagnosinformation om felkodsanalysen, så att du vet om felet är något som kan åtgärdas när du kommer tillbaka till hamnen eller om det är något viktigare
    • Få kartinformation om dina farvatten: ditt läge, spela in en sekvens på vattnet, information om tankningsställen och restauranger osv.
    • Sökfunktion för att hitta återförsäljare och funktion för val av primär återförsäljare
    • Checklistor för båtlivet
    • Underhållspåminnelser och information från underhållshistoriken
    • Förutsätter att motorn är utrustad med digitala givare för att informationen skall visas. Beroende på årsmodell och utrustning av motor.

    Denna modell har ett inbygt motstånd och kan därför monteras direkt på motorn i motorrummet eller under kåpan, ska man sätta den i junctionboxen så måste man ta bort ett av de två motstånden/termineringarna som sitter från början i systemet. (Det får endast vara 2st termineringar i ett smartcraft nätverk!)

    Denna modell har ej stöd för NMEA motordata via NMEA uttaget. (NMEA uttag på produkten sitter endast där för att det är samma hårdvara som smartconnect som du har länk till nedan).

    OBS, produkten kan inte användas tillsammans med en smartcraft connect.

    Vill du ha modellen för integrering i skärmen är det denna du skall ha



    Vill du ha hjälp med installation? Kontakta oss så hjälper vi dig!

  • Egenskaper
  • Leveransinformation
  • Lagersaldo: 1
    Frakt: Frakt 0-3kg

Se fler varor

Logga in